Serwis kotłów Gens w Poznaniu i poza granicami Wielkopolski wykonuję od 1999 roku gdy okazało się, że w rynku jest spora luka na serwis urządzeń, których producentów dobiła polityka po 1989 roku, promująca zachodnie koncerny.

Kotły te są warte uwagi, chociażby ze względu na sterowaniem kotła - mianowicie sterowanie gazem. W skrócie - kocioł grzeje bez prądu. Sam korpus kotła to stara technologia opłomkowa. W niektórych zamontowano najprostsze palniki stechiometryczne i są to całkiem udane konstrukcje jak na lata 90.te.

Co prawda sprawnością nie dorównują kotłom kondensacyjnym "znanych marek" jednakoż bezawaryjnym działaniem biją je na głowę, więc jeśli wliczyć do kosztów ogrzewania awarie, niezbędne przeglądy techniczne, to może się okazać,

że te 89-93% sprawności cieplnej nie do końca oznacza bankructwo dla właścicieli. 

Ale wszystko co dobre kiedyś się kończy - zazwyczaj z pęknięciem korpusu kotła,

co występuje bardzo rzadko. Dobija je właśnie niezawodność i niedbalstwo, bo zachwyceni właściciele nie pamiętają o tym, że mają kocioł o który należy zadbać, zlecając chociażby okresowe przeglądy tych kotłów. Powoduje to osadzanie się węgla na wymienniku spaliny-woda i niemożność oczyszczenia go do bezpiecznego poziomu: ponieważ komora jest zaspawana i stanowi monolit.

Nie jest prawdą, że są to urządzenia niebezpieczne: oglądam ich bardzo wiele,

a wypadków na tle bardzo nowoczesnych kotłów, policzyć mogę na palcach jednej ręki i to z winy niewiedzy "serwisantów" lub użytkowników. Prawidłowy serwis nie polega tylko na zakupie w sklepie termopary niskiej jakości i na  jej wymianie.

Kilkanaście lat temu, na życzenie kilku klientów dokonywałem wymiany na wówczas nowoczesne kotły Schäfer, Rapido, Hoval Atmogas i oszczędności były iluzoryczne.

Posiadam do tych kotłów wszystkie nowe części zamienne.